call_end 021-22638713

آشنایی با ای سی اف (I C F)

الف )مزایای اقتصادی  ICF:

۱- بازگشت سریع سرمایه به دلیل سرعت اجرای بالا

۲-کاهش هزینه انرژی به دلیل ایجاد عایق یکپارچه

۳-کاهش کارمزد به علت کاهش نیروی کار وعدم نیاز به نیروی کار ماهر

۴-کاهش هزینه تجهیزات کارگاه

ب )مزایای فنی  ICF:

۱-سرعت اجرای بالا ۲ تا ۳ برابر روش سنتی به علت روش اجرای ساده ، عدم نیاز به شمع بندی سقفها ، عدم نیاز به ساخت اسکلت .

۲-سهولت اجرای کاربا استفاده از قطعات پیش ساخته وبا توجه به روش اجرای مشروح درذیل

۳-استحکام بیشترساختار بنا ومقاومت دربرابر زلزله به علت یکپارچگی سیستم

۴-صرفه جویی انرژی به علت ایجاد عایق یکپارچه وجرم حرارتی بتن

۵- عایق صوتی برابر db 45

۶-عایق حرارتی ۷۵ تا ۸۲ درصد

۷-عایق رطوبتی تا  ۹۰%

۸-حذف پرت مصالح ونخاله ساختمانی

۹- عدم محدودیت طراحی ساختمان توسط مهندسین وطراحان به علت حذف ستونها

۱۰- مقاوم دربرابر آتش سوزی (طبق استاندارد ASTM به شماره E119 مقاومت دربرابر آتش سوزی تکنولوژی ICF بیشتر از ۲ ساعت سنجیده شده است)

۱۱- امکان اجرای انواع نماهای داخلی وخارجی

۱۲- امکان قابلیت تلفیق وسازگاری با انواع مصالح، سازه ها وسقفها

۱۳- افزایش سرعت نصب دربها، پنجره ها، سیم کشی ولوله کشی ساختمان

۱۴- مقاومت سازه در مقابل اثرات ناشی از رطوبت، باکتری،شوره، نشت مواد، سائیدگی، زنگ زدگی، اشعه ماورا بنفش وهمچنین حشرات وحیوانات موذی وخزندگان .

۱۵- عدم آسیب رسانی به محیط زیست به دلیل کاهش مصرف سوخت وعدم مضرات اکولوژیکی در مراحل تولید.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی :

سه فاکتور مهم در عملکرد ساختمان ها برای تعیین میزان صرفه جویی انرژی عبارت اند از:

۱-قابلیت انتقال حرارت .

۲-محبوس بودن هوا در داخل ساختمان.

۳-جرم حرارتی مصالح .

سیستم ساختمانی سازه های I.C.F از مزایای دوگانه عدم نفوذ هوا وجرم حرارتی بتن برای جلوگیری از انتقال حرارت وبرودت سود می جوید. از طرف دیگر با استفاده از درها وپنجره های دوجداره وکاملاً عایق بندی شده امکان جابجایی   نا خواسته هوای بین درون وبیرون ساختمان عملا کاهش می یابد. عملکرد حرارتی، برودتی دیوارهای این سیستم وقتی با ایزولاسیون ۳٫۵  اینچی به عنوان عایق بیرونی پوشانده می شود در محیط های بسیار گرم دارای شاخص حرارتی معادل (۱۷٫۹۳۴۵ RS ) می باشدکه بیش از حد انتظار است واین امر می تواند بین ۵۰ الی ۷۰ درصد کاهش مصرف انرژی در ساختمان موثر باشد. همین مسئله مشوق پشتیبانی جدی سازمان محترم بهینه سازی مصرف سوخت کشور از این سیستم بوده است.

دیوارهای مورد استفاده در سیستم پلی استایرن از لحاظ توانایی جلوگیری از انتقال صوت بدون استفاده از هرگونه عایق صوتی اضافی در شرایط معمول ومساوی معادل ۱۱ درصد بیشتر از حد خواسته شده در استاندارد ASTM را دارد ودارای شاخص STC معادل ۵۰  می باشد در حالیکه طبق استاندارد ASTM این شاخص معادل ۴۵ تعیین شده است درنتیجه این دیوارها خود به عنوان یک نوع عایق صوتی نیز محسوب می شود.

مقاومت I.C.F در برابر عوامل مختلف

برای اثبات عملکرد مناسب سازه های ICF واطمینان از تامین خواسته های آئین نامه ها ومقررات ساختمانی سایر کشورها ، آزمایشات علمی بسیاری روی مقاومت وپایداری این ساختمان ها در مقابل نیروهای متفاوت موثر بر ساختمان توسط مراکز تحقیقاتی وعلمی معتبر دنیا صورت گرفته است.

زلزله:

مقاومت ساختمان در برابر نیروی زلزله با قالب های E.P.S پر شده از بتن مسلح به عنوان دیوارهای برشی را می توان به دوگروه زیر تقسیم بندی کرد:

الف)ساختمانهایی که برش پایه ناشی از نیروی زلزله درکمتر از ۱۵ درصد وزن ساختمان باشد.

ب)ساختمان هایی که برش پایه ناشی از نیروی زلزله در آنها برابر یا بیشتر از ۱۵ درصد وزن ساختمان باشد.

به طور کلی تفاوت عمده در این دو گروه میزان مصرف آرماتور جهت مسلح سازی بتن داخل قالب های E.P.S وتغییر در حداکثر فاصله مجاز بین تیرهای افقی یا شیب دار سقف می باشد که براساس محاسبه، به شکل دقیق اندازه گیری شده وبهینه سازی می شود. در ایران با توجه به آئین نامه ۲۸۰۰ معمولاً ساختمان ها در گروه اول قرار دارد.

باد:

در ایران براساس آئین نامه های موجود، معمولاً نیروی باد به عنوان یک نیروی غالب در طراحی ساختمان های کم ارتفاع محسوب نمی شود. با این وجود مقاومت ساختمان در برابر نیروی باد طبق اطلاعات ارائه شده به شکلی است که باد ها تا سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت هیچگونه آسیبی به ساختمان نمی رساند.

آتش سوزی:

با توجه به تغییرات ایجاد شده در خواص پلیمرها ی مورد استفاده در سیستم I.C.F  مقاومت دربرابر آتش سوزی در این سیستم به حدی افزایش یافته است که با توجه وجود بتن در داخل این سیستم می توان مقاومت آن راحتی بیشتر از یک دیوار کاملاً بتنی در نظر گرفت. حداقل مقاومت دیوارها وشیت های  پلیمری ۱۰ سانتی متری درمیان شعله های آتش طبق شرایط استاندارد ASTM به شماره ۱۱۹E  قبل از تغییر فرم وکاهش پایداری ۳۰  دقیقه وحداقل مقاومت ودیوارها ی با ضخامت بیشتر از دو ساعت سنجیده شده است.

قابلیت تلفیق وسازگاری با دیگرمصالح

از ویژگیهای بارز سیستم I.C.F توانایی ترکیب اجزا مختلف آن با سیستم ساختمان سازی سنتی می باشد . بعنوان نمونه در صورت نیاز مشتری استفاده از تیرچه بلوک یا حتی طاق ضربی در سقف و یا موزائیک وسرامیک کاری در کف یا هر نمای ظاهری مانند نمای دیوار آجری، نمای رومی یا سیمانی یا رنگ تگری کاملاً سازگار می باشد…

 

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p62
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program