call_end 021-22638713

پیش نشانگر زلزله بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس در کشور طراحی شد

رییس جهاد دانشگاهی لرستان از ساخت دستگاه پیش نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس به منظور محافظت بهینه از سیستم حمل و نقل ریلی کشور خبر داد.
دکتر سیدعلی نادر دهقانی الوار گفت: به مناسبت هفته پژوهش با حضور استاندار لرستان، روسای دانشگاه‎ها و مراکز آموزش عالی و جمعی از مدیران استان، دستگاه پیش نشانگر زمین‎لرزه بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس که توسط معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان طراحی و ساخته شده است، رونمایی می شود.

وی با اشاره به ضرورت وجود چنین نوآوری‎هایی در استان، بیان کرد: سال گذشته پس از فراخوان اداره کل راه و شهرسازی درخصوص ارائه سامانه پیش‎نشانگر زلزله بر پایه سنجنده‎های الکترومغناطیس برای محافظت بهینه از سیستم حمل و نقل ریلی کشور، معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان آمادگی خود را برای اجرای این طرح اعلام کرد.

دهقانی ادامه داد: این سامانه که در حوزه فنی مهندسی معاونت پژوهش جهاد دانشگاهی طراحی شده ضمن نمایش مسیر راه‎آهن و 15 گسلی که در طول مسیر آن قرار دارند این قابلیت را دارد که در صورت دریافت سیگنال‎هایی مبنی بر خطر وقوع زلزله و میزان شدت خطر بلافاصله هشداری متناسب با سطح خطر دریافتی ایجاد کرده و گسلی را که علایم خطر از آن دریافت شده بر روی نقشه نمایش داده و میزان خطر را نیز بر روی گسل مذکور نمایش دهد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی لرستان تصریح کرد: این دستگاه پس از نصب در اتاق کنترل راه آهن با نشان دادن موقعیت قطار نسبت به منطقه خطر می‎تواند به اخذ تصمیم متناسب با خطر ایجاد شده کمک کرده و باعث شود که مدیریت شرایط به بهترین نحو صورت گیرد.

دهقانی اظهار کرد: در این سامانه قابلیت مانیتورینگ موقعیت قطار و همچنین کنترل سرعت آن از راه دور نیز پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار می‎توان در فازهای بعدی طرح، آنها را به صورت عملیاتی پیاده‌‎سازی کرد.

وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی از طراحی این سامانه پیش‎بینی زلزله نیست، تصریح کرد: نرم‎افزار طراحی شده برای استفاده در این سامانه، دارای انعطاف‎پذیری بسیار زیادی بوده و این امکان را ایجاد می‎کند که در صورت نیاز برای کاربردها و مکان‎های مختلف قابلیت اجرایی داشته باشد.

رییس جهاد دانشگاهی لرستان با بیان اینکه در استان افراد صاحب ایده و تحصیل کرده فراوانی وجود دارند، حمایت از طرح های نو و کاربردی را عاملی تاثیر گذار در تشویق این افراد دانست و اظهار امیدواری کرد تصمیم گیرندگان کلان استان و کشور در این زمینه توجه بیشتری داشته باشند.

وی موفقیت در اجرای این طرح را که برای اولین بار و با توجه به ایده‎های همکاران اجرایی طرح صورت گرفته مدیون تلاش یک ساله همکاران به خصوص دکتر صارمی و دکتر کردی دانست.

دهقانی از مدیرکل و معاونان و مدیر پژوهش اداره کل راه و شهرسازی استان به دلیل اعتماد به توان تخصصی و همکاری لازم در اجرای پروژه تقدیر کرد.

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program