call_end 021-22638713

تاثیر تولید مصالح ساختمانی استاندارد در کاهش مصرف انرژی و اجرای اقتصاد مقاومتی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حاشیه افتتاح نمایشگاه پروژه ایران گفت: این نمایشگاه با رشد سه برابری حضور شرکت‌های خرجی نسبت به سال قبل، می‌تواند زمینه‌ساز استفاده تولیدکنندگان و شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی از تکنولوژی‌های نوین جهانی باشد.
حامد مظاهریان در خصوص دومین نمایشگاه بین‌المللی پروژه ایران که دیروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد، اظهار کرد: طبق طرح جامع مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود، همچنین سالانه سه میلیون واحد مسکونی شهری و دو میلیون واحد مسکونی روستایی باید بازسازی شود. بنابراین یک بازار بزرگ ساختمانی در ایران داریم که تا سال گذشته در رکود بود. امید می‌رود که امسال با خروج از رکود بخش مسکن و صنعت ساخت و ساز، بتوانیم یک بازار فعال داشته باشیم و بتوانیم از تکنولوژی‌هایی که در چنین نمایشگاه‌هایی در خصوص کاهش مصرف انرژی ارائه می‌شود، صنعت ساختمان کشور را ارتقا دهیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه پروژه ایران، جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران و همچنین آشنایی شرکت‌های ساختمانی ایرانی با محصولات و تکنولوژی‌های نوین جهانی در حوزه ساخت و ساز است.

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه صرفا نمایش آخرین فناوری‌های روز صنعت جهانی ساختمان به شرکت‌های ایران است خاطرنشان کرد: نقشی که این نمایشگاه می‌تواند در بازار ساختمان ایفا کند، همین آشنایی و انعقاد قراردادهای جدید میان شرکت‌های ایرانی و ایجاد گردش مالی در بازار ساختمان است. در ادامه نیز سازندگان ایرانی خودشان رأسا اقدام می‌کنند و نقش دولت ایجاد محلی برای برقراری ارتباط میان طرف‌های داخلی و خارجی است.

مظاهریان با اشاره به ارائه مصالح ساختمانی نوین در این نمایشگاه ادامه داد: نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است که از ۱۵ کشور و ۱۰۰ شرکت خارجی حاضر در نخستین نمایشگاه بین‌المللی پروژه ایران، امسال به ۳۴ کشور و بیش از ۳۰۰ شرکت رسیده‌ایم که رشدی ۳۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. مهندسان ایرانی می‌توانند با کالاهای نوین ساختمانی در فضای رقابتی بین‌المللی آشنا شوند و از این فناوری‌ها استفاده کنند که این نمایشگاه نوعی تبادل تکنولوژی هم خواهد بود.

وی با تأکید بر اهمیت استفاده از تکنولوژی‌های جدید ساختمانی به خصوص در زمینه بهره‌وری انرژی و کاهش مصرف سوخت در ساختمان‌ها افزود: توجه به کاهش مصرف انرژی یک گرایش جهانی است و در صحنه رقابت بین‌الملل، هر محصول، کالا یا خدمتی که نتواند کاهش مصرف انرژی را هدف بگیرد عملا از صحنه رقابت حذف می‌شود و بازاری ناموفق خواهد داشت. در بسیاری از غرفه‌های موجود، محصولاتی عرضه می‌شود که مدعی افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی در تولیدات خود هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما از نظر مصرف انرژی رتبه خوبی در جهان نداریم بر ضرورت توجه به اصول اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و ادامه داد: کاهش مصرف انرژی که یکی از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی است به نفع اقتصاد کشور خواهد بود و باید از هدررفت منابع و سرمایه‌های ملی جلوگیری کنیم. البته در کاهش مصرف انرژی در حوزه مسکن به موفقیت‌هایی رسیده‌ایم که کافی نیست و با ایده‌آل‌ها بسیار فاصله دارد. ضمن اینکه بخش دیگری از مشکلات به قیمت پایین انرژی در ایران برمی‌گردد. متأسفانه قیمت انرژی در ایران، قیمت واقعی آن نیست و نه تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و نه مردم تلاشی در زمینه مصرف بهینه انرژی ندارند. اما می‌توانیم با سیاست‌گذاری در زمینه تولید مصالح ساختمانی استاندارد از یک سو و آموزش مصرف بهینه انرژی مداوم به مردم، در یک بازه زمانی ۵ ساله به مصرف بهینه و سرانه جهانی انرژی دست یابیم. ما در حال حاضر دو و نیم برابر میانگین جهانی هدررفت انرژی در ساختمان‌هایمان داریم که رقم قابل توجهی است.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از ابزار مالیات برای کاهش هدررفت انرژی تأکید کرد: پیش‌بینی شده تا پایان برنامه پنج ساله پنجم به رشد اقتصادی ۸ درصدی دست یابیم که این رقم می‌تواند از طریق افزایش بهره‌وری در ساختمان‌ها و کاهش مصرف انرژی دست یافتنی باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی دیگر از دستاوردهای این نمایشگاه راه‌اندازی کارخانجات تولید مصالح نوین ساختمانی بر اساس آخرین یافته‌های صنعت ساختمان و در واقع انتقال تکنولوژی ساخت مصالح جدید ساختمانی به داخل کشور باشد، گفت: بر اساس سیاست قرار است طی یک دوره پنج ساله عضو WTO (سازمان تجارت جهانی) شویم و باید شرکت‌های ایرانی اعم از تولیدکنندگان کالاها و خدمات فنی و مهندسی آمادگی رسیدن به سطوح قابل قبول سایر کشورهای عضو این سازمان را داشته باشند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند تا حدوی زمینه‌ساز این سطح آمادگی باشد.


منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program