call_end 021-22638713

پرفسور مریم میرزاخانی نابغه‌ی ریاضیات درگذشت

                                                                                           

 

مریم میرزاخانی در13 اردیبهشت سال 1356 در تهران متولد شد وی با شرکت در اولین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان تهران(زیر نظر سمپاد) شد در سال سوم و چهارم دبیرستان در المپیاد ریاضی کشوری شرکت کرد و موفق به کسب مدال طلا شد پس از آن در سال 1994 درالمپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ و در سال 1995 در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲ مدال طلای جهانی گرفت.

میرزاخانی دورهٔ لیسانس و فوق لیسانس ریاضی را در د انشگاه صنعتی شریف  طی کردو پس از آن برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه هاروارد شد.    

در اسفند سال ۱۳۷۶، اتوبوسی که حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره‌ی مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز بود، در راه برگشت به تهران، به دره سقوط کرد. در این حادثه شش تن از استعدادهای درخشان ریاضی ایران جان خود را از دست دادند که آرمان بهرامیان و رضا صادقی، دیگر مدال‌آوران المپیاد جهانی ریاضی بین آنان بودند. مریم میرزاخانی از جمله دانشجویانی بود که از این حادثه نجات پیدا کرد.

بزرگترین افتخار میرزاخانی دریافت جایزه فیلدز است ، جایزه‌ی فیلدز معتبرترین نشان علمی ریاضیات است که هر چهار سال یک‌بار به برترین دانشمندان علم ریاضی زیر ۴۰ سال اعطا می‌شود و مریم میرزاخانی اولین زنی بود که در جهان موفق به دریافت این جایزه شد.

سرانجام میرزا خانی در تاریخ 24 تیرماه سال 96 در سن 40 سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران