call_end 021-22638713

مشکلات حقوقی گودبرداری عمیق در تهران

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص گودبرداری های عمیق شهری اظهار کرد: گودبرداری یکی از عملیات های عمرانی پیچیده و خطرناک مهندسی به شمار می رود که به منظور حفظ جان انسان های داخل و خارج گود، ساختمان های مجاور و فراهم نمودن شرایط ایمن و مطمئن از سازه های نگهبان اصولی به روش های مختلف همچون خرپا، نیلینگ، دیوار برلنی و ... استفاده می شود.
مهندس حمیدرضا خوشدل افزود:سازمان نظام مهندسی استان تهران از دی ماه سال 1391 اقدام به بازرسی از پروژه های گودبرداری طبق ماده 2-7-1 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان کرده است و  تاکنون از  45هزار پروژه شهری و کنترل طراحی 1000گود عمیق بازدید کرده است.
وی تاکید کرد: در سالهای اخیر به ویژه در مناطق مرکزی و شمالی شهر تهران ، به واسطه افزایش ساخت و ساز بحث گودبرداری های عمیق مطرح شده است و امروز ما شاهد ساختمان هایی با عمق بیش از 40 متر و حتی 70 متر هستیم و این موضوع کم کم به سایر شهرها هم سرایت کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که قوانین موجود در این زمینه شرایط  و مسائل کنونی را شامل نمی شوند، به روز و تابع شرایط فنی نیستند و این موضوع امروز معضلات حقوقی را رقم زده است.
خوشدل در خصوص برخی مشکلات حقوقی پیش آمده در این زمینه اظهار کرد: در بسیار از پروژه ها، اخذ رضایت همجواری ها به علت وجود تعداد زیاد همسایگان عملا امکانپذیر نیست. بسیاری از پروژه ها با گودهای عمیق عملا پس از عدم امکان اخذ رضایت متوقف می شوند. همچنین به علت مشخص نبودن معیاری در این خصوص، مبالغ قابل توجهی جهت اخذ رضایت توسط مالکان همجواری ها اخذ می شود.
معاون خدمات مهندسی افزود: از سوی دیگر پس از شکایت همجواری ها، اینگونه پروژه ها به صورت نیمه کاره متوقف می شوند که موجب اتلاف سرمایه ملی می شود. همچنین در بسیاری از پروژه ها، به علت عدم اخذ رضایت همجواری ها، منجر به استفاده از روش های نامناسب به صورت جایگزین می شود که در نهایت منجر به کاهش کیفیت ساخت یا افزایش هزینه پایدارسازی و اتلاف سرمایه ملی و بروز حوادث ناشی از گودبرداری های غیراصولی می شود. تا جایی که ماهی نیست حداقل یک معضل ریزش براساس گودبرداری مطرح نشود.
در ادامه اظهارات معاون خدمات مهندسی ، کارشناس رسمی دادگستری نیز اظهار کرد: قانون مدنی، قانونی قدیمی است و اتفاقاتی که امروز حادث می شود در زمان تصویب قانون مدنی مطرح نبود. دکتر وهاب کاشی افزود: یکی دیگر از معضلات این است که کارشناسان قوه قضائیه نیز در بحث حقوقی گودبرداری وحدت رویه ندارند زیرا معیار و خط کش واحدی وجود ندارد. از این رو مهمترین اقدام در این حوزه بازنگری در قانون و به روز کردن آن است.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران