call_end 021-22638713

کمیسیون ترویج مقررات ملی

طبق بند 3، 4، 5، 7 و 9 از ماده 2 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه ­های فنی و مهندسی، تأمین موجبات رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ترویج مقررات ملی ساختمان و افزایش بهره ­وری، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات، وضع مقررات ملی ساختمان در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره ­برداران از ساختمان­ ها و فضاهای شهری و الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی تمام دستگاه­ ها تأکید شده است.
بنابراین تشکیل کمیسیون ترویج مقررات ملی ساختمان به صورت کمیسیونی مستقل در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و دارای جایگاه ویژه (و نه زیرمجموعه از سایر بخش­های ارائه شده) در چارت سازمانی نظام­ های استان­ های کشور پیشنهاد می­ گردد. تشکیل این کمیسیون می­ تواند در تعامل وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز مؤثر باشد.

همچنین بر طبق ماده 33 فانون نظام مهندسی، سازمان­ های استان­ ها می­ توانند متناسب با شرایط ویژه هر استان پیشنهاد تغییرات خاصی را در مقررات ملی ساختمان و قابل اجرا در هر استان بدهند که پیشنهادات پس از تأیید شورای فنّی استان با تصویب وزارت راه و شهرسازی قابل اجراست.

در ماده 15 قانون نظام مهندسی نیز همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان و اجرای دقیق و صحیح کنترل ساختمان و همچنین کمک به ترویج اصول مهندسی و معماری و همکاری با وزارت راه و شهرسازی در زمینه تدوین و اجرا و کنترل مقررات ملی و استانداردها و معیارها تأکید شده است.

در ماده 21 نیز از اهم وظایف شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، برنامه­ ریزی و فراهم آوردن زمینه اجرای اهداف و خط­مشی­های قانون با جلب مشارکت سازمان استان­ ها و هماهنگی وزارت راه و شهرسازی عنوان شده است.

از طرفی در ماده 36 قانون نیز تدریس مقررات ملی ساختمان در دروس دانشگاهی و تأکید بر فراهم ساختن تمهیدات توسط وزرات علوم و تحقیقات و فناوری مورد تأکید قرار گرفته است.

لذا جایگاه این کمیسیون در بحث آموزش نیز دارای جایگاه ارزشی خواهد بود و به نوعی به ایجاد زمینه­ های فرهنگی در قانون کمک می­نماید. از طرفی این کمیسیون می­تواند در تعامل وزارت راه و شهرسازی و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان نقشی ویژه ایفا نماید.

منبع: samair.ir

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program