call_end 021-22638713

پاسخ سازنده برج میلاد به خطر ریزش آن

در روزهای گذشته خبری به نقل از محمدمهدی تندگویان سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درخصوص احتمال کج شدن یا سقوط برج میلاد منتشر شد. او در این خبر با اشاره به تمام شدن عمر مفید نیلینگ‌ها عنوان کرده بود: از آنجا که این گود در کنار برج میلاد قرار دارد در صورت ایجاد شکاف در گود، بار برج میلاد روی گود سنگینی می‌کند و در نتیجه برج میلاد به درون گود 40 متری که از سال 92 ایجاد شده و نیمه‌کاره رها شده سقوط می‌کند.

اما محمدمهدی تندگویان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با تاکید بر اینکه در مورد رابطه گود و برج میلاد به صراحت اعلام نکرده است که این گود به زودی باعث کج شدن برج میلاد خواهد شد، گفت: ممکن است وجود این گود در زمان یک حادثه غیرمترقبه به شکل رانش، زلزله و... اثر تخریبی وارد شده به برج را به شکل تصاعدی افزایش دهد و منجر به حادثه ساختمانی برای برج شود.

رضا میرصادقی، سازنده برج میلاد(مدیرعامل وقت شرکت یادمان سازه) دیروز برای توضیح این رابطه به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: محدوده ممنوعه گودبرداری ساختمانی در اطراف برج میلاد شعاع 100 تا 140متری تعیین شده و این در حالی است که گود ساختمانی برج میلاد 2 در خارج از این محدوده قرار دارد، بنابراین از این منظر تهدیدی متوجه سازه برج میلاد نخواهد بود. او با اشاره به فاصله کف ورودی برج میلاد نسبت به بزرگراه همت که حدود 60 متر اختلاف ارتفاع دارد، اضافه کرد: تنها نگرانی احتمالی برای پارکینگ مرکز همایش‌های برج میلاد است.

در عین حال حامد خانجانی کارشناس ارشد مدیریت ساخت در رابطه با این موضوع گفت: این فرضیه که گود رها شده میلاد 2 می‌تواند برج میلاد را تهدید کند یا خیر، نیاز به بررسی کارشناسی دارد، ضمن آنکه بدیهی است که شرکت بهره‌بردار و نگهداری برج میلاد به‌صورت دوره‌ای استحکام و میزان مقاومت سازه برج میلاد را در برابر انواع تهدیدها مورد‌پایش قرار می‌دهند شرکت بهره‌بردار و نگهداری برج میلاد به‌صورت دوره‌ای استحکام و میزان مقاومت سازه برج میلاد را در برابر انواع تهدیدها مورد‌پایش قرار می‌دهند.

برخی کارشناسان شهری دیروز به دنبال انتشار این خبر اعلام کردند خبری که به شکل ناقص در مورد احتمال کج شدن یا سقوط برج میلاد در شبکه‌های مجازی بازنشر شده است؛ می‌تواند منجر به سوءاستفاده شود. به این معنا که برج میلاد 2 که قرار است در محل گود ساختمانی ایجاد شود با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری فعلا متوقف است، اما در این میان جریان‌سازی به پشتوانه این خبر می‌تواند مجوزی محسوب شود تا تصمیم برای ساخت این پروژه بدون هماهنگی با مراجع نظارتی (شهرداری، شورای شهر و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور) گرفته شود.

منبع: https://goo.gl/iTPYkE

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران