call_end 021-22638713

معرفی جامع رشته مهندسی عمران- ویژه انتخاب رشته داوطلبان کنکور

انتخاب رشته ی تحصیلی بدون شک از جمله مهم ترین مراحل زندگی هر فرد محسوب می شود، که اگر با آگاهی کافی از خود و استعداد های درونی و همچنین شناخت رشته های موجود بدون تعصب صورت پذیرد، می تواند از نقاط روشن زندگی هر فرد محسوب گردد.

در دهه ی اخیر مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته های مهندسی در گروه علوم ریاضی و فنی تبدیل شده است. این محبوبیت از ویژگی های منحصر به فرد این رشته ناشی می شود. از ویژگی های بارز این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-تنوع بالا در مطالب تئوری و عملی این رشته در حیطه های مختلف

2-عینی و قابل لمس بودن دروس

3-بازار کار نسبتا مناسب با توجه به توانایی های فردی

4-امکان تحصیل در مقاطع بالاتر در گرایش های متنوع در داخل و خارج از کشور

5-تنوع زیاد رشته ها برای سلایق مختلف افراد

6-سطح دشواری متوسط دروس در این رشته

7-و ...

معرفی مهندسی عمران ویژه انتخاب رشته کنکور

توانایی های فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از پایان تحصیلات، مسئولیت های متفاوتی نظیر طراحی، محاسبه ، اجرا و نظارت بر اجرای طرح های مختلف عمرانی را به عهده گیرند. 

موقعیت های شغلی و محل های کار
مراکز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالتی های عمرانی نقش دارند که هر یک به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته می کنند. 
وزارت مسکن و شهر سازی، راه و ترابری ، جهاد سازندگی و نیرو به صورت گسترده تر و سایر وزارت خانه ها ، اداره ها ، سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن، شرکت های مختلف مهندسان مشاور که در کشور وظیفه طراحی ، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی را برعهده دارند، تعداد کثیری از فارغ التحصیلان رشته عمران را استخدام می کنند. 

واحد های درسی

بر اساس مصوبه های شورای عالی برنامه ریزی، دانشجو باید در دوره کارشناسی عمران 142 واحد درسی رابگذراند.

1-  22 واحد دروس عمومي (از جمله ادبيات فارسي، زبان عمومي، انديشه­ي اسلامي، انقلاب اسلامي و ....) که اين دروس تقريبا بين تمام رشته­هاي تحصيلي مشترک بوده و از اين نظر تفاوت خاصي ميان رشته­ها وجود ندارد.

2-   20 واحد دروس پايه (از جمله رياضي 1 ، رياضي 2، آمار و احتمالات، معادلات ديفرانسيل، فيزيک1 و ....)

3-   84 واحد دروس اصلي و تخصصی (شامل 63 واحد دروس اصلی و تخصصی و 37 واحد دروس اختیاری)

دروس اصلی مقطع کارشناسی شامل استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه ها، سازه های بتن آزمه و فولادی، مکانیک خاک و مهندسی پی، مکانیک سیالات و هیدرولیک، راهسازی و روسازی می باشد.

این رشته شامل پروژه هایی می باشد که مستلزم دانش تئوری و مهارت های نرم افزاری خاص خود است، برای مثال می توان به پروژه ی سازه های بتن آرمه و فولادی که هردو مستلزم یادگیری نرم افزارهای تحلیل و طراحی سازه ها، از جمله ETABS، SAP، SAFE می باشد. از دیگر موارد پروژه راهسازی است که در آن یادگیری نرم افزار های طراحی راه مانند Civil 3D موجب بهبود در فرآیند انجام پروژه میشود.

همچنین علاقمندان به رشته عمران می‌توانند در مقطع کاردانی به تحصیل در این رشته بپردازند. از گرایش‌های مقطع کاردانی عمران می‌توان به آب‌و‌فاضلاب، نقشه برداری، راهسازی، ساختمان‌های‌ بتنی، کارهای عمومی ساختمان، سد و شبکه و... اشاره نمود. که امکان ادامه تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی در گرایش‌های مهندسی تکنولوژی عمران، مهندسی تکنولوژی ساختمان، مهندسی تکنولوژی نقشه برداری و مهندسی اجرایی عمران وجود دارد.

لازم به توضیح است که از سال 93 به بعد کلیه گرایش‌های مهندسی تکنولوژی عمران، ساختمان و نقشه برداری با عنوان مهندسی اجرایی عمران در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش ارائه شده است.

 

ادامه تحصیلات


ادامه تحصیلات در دوره بعد از کارشناسی را تحصیلات تکمیلی می نامند که شامل : کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای ) است. در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ، دانشجو حدود 32 واحد آموزشی تخصصی را که به تناسب رشته ، تعدادی از واحدهای آن را پایان نامه تشکیل می دهد، می گذراند و معلومات خود را در یک زمینه خاص نسبت به مقطع کارشناسی افزایش می دهد. گرایش های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران سازه، زلزله، ژئوتکنیک، راه‌ و ترابری، حمل و نقل، راه‌آهن، آب و سازه هیدرولیکی، سواحل و بنادر و سازه‌های دریایی، مدیریت منابع آب، مدیریت ساخت و محیط زیست می‌باشد.

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program