call_end 021-22638713

تنها 2درصد ساختمان ها شناسنامه فنی دارند

احمد خرم در گفتگو با واحد خبری روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: اهمیت شناسنامه فنی و ملکی تا حدی است که در آتش سوزی برج گرنفل لندن، مشاور و طراح سازه با ارائه شناسنامه فنی اثبات کرد که تقصیری در این حادثه نداشته حال آنکه در پلاسکو همه مقصر شناخته شدند از شهرداری تا مالک و... اما در عین حال کسی هم پاسخگو نبود.

وی تاکید کرد: مهمترین مزیت شناسنامه فنی این است که هرکسی در جایگاه خود پاسخگو خواهد بود.از سوی دیگر، اگر شناسنامه فنی نباشد نمی توان در یک پریود زمانی مشخص تغییرات یک ساختمان را ارزیابی کرد

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه شناسنامه فنی و ملکی در ساختمان های فاقد ارزش اقتصادی یا تاریخی الزامی است، اظهار کرد: علاوه بر مزیت های گفته شده، شناسنامه فنی در بحث مقاوم سازی، قیمت گذاری یک ساختمان و... اهمیت بسیاری دارد. در آمریکا یک ساختمان بر طبق شناسنامه فنی قیمت گذاری می شود. اما متاسفانه یکی از مسائلی که در کشور ما روی آن تعلل شده تهیه شناسنامه فنی و ملکی است. در شهر تهران که دارای ساختمان های بسیاری با ارزش اقتصادی بالاست تنها 2 درصد و کمتر شناسنامه فنی و ملکی دارند.

وی در خصوص نقش سازمان نظام مهندسی نیز گفت: متولی اجرای شناسنامه فنی سازمان های نظام مهندسی هستند. اکثر ساختمان های دارای ارزش اقتصادی سازمان های دولتی و سپس بانک ها و ساختمان های تجاری هستند. نخستین قدم در این مسیر تهیه بانک اطلاعاتی از ساختمان های واجد ارزش اقتصادی و تاریخی در شهرهاست.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران