call_end 021-22638713

رشد صدور پروانه های ساختمانی در تهران

فتح‌اللهی مدیرعامل نوسازی شهر تهران گفت: در تهران سه هزار و ۲۶۸ هکتار بافت فرسوده داریم که این معادل ۵ درصد مساحت شهر تهران را شامل می شود که این ۵ درصد شامل ۲۰۶ هزار و ۸۶۸ پلاک است که چیزی حدود یک و نیم میلیون جمعیت تهران در آن زندگی می کنند.

با توجه به بسته تشویقی که از سال قبل پایه گذاری شد ضمن ارتقای کیفیت واحدهای مسکونی قرار شد قیمت به گونه ای مدیریت شود که برای خرید یا خریداران و متقاضیان به صرفه باشد.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به بسته تشویقی در ۵ ماه اول، نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد بودیم که در زیربنا ۶۵ درصد و در تعداد پلاک ۵۶ درصد رشد داشته ایم. وی گفت: در تعداد پروانه های تجمیعی ۵۲ درصد رشد داشته ایم.

فتح اللهی با اشاره به توافقی که در پرداخت وام برای متقاضیان مسکن در بافت فرسوده بین شهرداری و وزارت راه و شهرسازی اتفاق افتاد گفت: در این توافق نامه قرار شد وام به صورت ۴ درصد به متقاضیان پرداخت شود که مابقی این تفاوت را ۹ درصد را دولت و ۵ درصد را شهرداری کمک کند.

وی افزود: اخیرا بانک مرکزی نرخ سپرده را ۱۵ درصد اعلام کرده که اگر ۴ درصد را کم کنیم که متقاضیان پرداخت کنند ۱۱ درصد می ماند که این هزینه به دولت تحمیل می شود بسیار کم است و دولت قادر خواهد بود کمک بیشتری را به متقاضیان انجام دهد.

فتح اللهی گفت: ارائه تسهیلات از سوی بانک مسکن و بانک های عامل از مهر امسال اجرایی خواهد شد که امیدواریم که این قول ها در مهرماه عملیاتی شود. وی افزود: در سال گذشته فقط ۱۰ هزار متقاضی به بانک معرفی شدند که چهار و ۵۰۰ نفر توانستند وام دریافت کنند و البته بعضی از آنها مدارکشان ناقص بود و با توجه به اینکه نرخ سود مصوب قرار بود ۴ درصد باشد اما ۱۸ درصد پرداخت شد برخی از متقاضیان از دریافت وام سر باز زدند.

وی همچنین با اشاره به اینکه هدف نهایی تولید مسکن انبوه با کیفیت مناسب است افزود: باید تسهیلاتی را ایجاد می کردیم تا نرخ هزینه تولید مسکن ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یابد.

فتح‌اللهی افزود: هزینه خرید حق انشعاب گاز آب و برق و عوارضات شهرداری را صفر کردیم و بخشی از هزینه نظام مهندسی را متقبل شدیم تا هزینه ساخت کاهش یابد.

وی افزود: در حال حاضر هزینه ساخت یک متر مربع واحد مسکونی ۹۵۰ تومان است که در صورت ایجاد تسهیلات تا ۴۵۰ هزار تومان کاهش خواهد یافت.

منبع: https://goo.gl/8wyMfv

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program