call_end 021-22638713

25 نفر قربانی حوادث کار در آذربایجان شرقی

حسین قربانی نماینده رئیس کل دادگستری استان در هیئت های حل اختلاف کار استان گفت: پیشگیری از وقوع جرم یا حادثه شامل سهل انگاری و بی احتیاطی کارفرما و افراد مرتبط با حوادث کار است که معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در این راستا و برای کاهش حوادث تدابیری اندیشیده است.برهمین اساس قانونی تصویب شده که دستگاه های ذی ربط موظف به اجرای تصمیمات مصوب شده در معاونت پیشگیری از وقوع جرم هستند.

قربانی بیان کرد: تعریفی که برای پیشگیری از وقوع جرم در این قانون مطرح شده در رابطه با شناسایی و ارزیابی و کاهش خطر است. در بحث ایمنی تدابیری در کارگاه های ساختمانی اتخاذ می شود تا این خطرات کاهش یابد برهمین اساس هر چه میزان پیشگیری از وقوع حوادث فعال باشد، جلوگیری از بروز حوادث افزایش می یابد و ضروری است تمامی دستگاه ها در این راستا اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخش ساخت و ساز یکی از بخش های اشتغال زا و خطرساز در کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: هر ساله حوادث زیادی در این حیطه به وقوع می افتد که بخشی از این آسيبها کارگران ساختمانی در بر می گیرد.

نماینده رئیس کل دادگستری استان در هیئت های حل اختلاف کار استان با اشاره به آمار پنج ماه نخست سال جاری پزشکی قانونی و پرونده های کیفری در حوزه های ساختمانی و کارگاه های استان، بیان کرد: در این مدت حوادث ساختمانی منجر به فوت ۲۵ نفر شده است و جمع مصدومان ناشی از حوادث کار ساختمانی در استان ۵۷۲ نفر هستند.

وی با بیان اینکه بالاترین آمار علت فوت افراد به ترتیب، سقوط از بلندی، برخورد با جسم سخت، برق گرفتگی و خفگی زیر آوار گزارش شده است، افزود: میانگین سنی فوت شدگان ناشی از کار ساختمانی در استان ۴۲ سال بوده است و شهر تبریز از لحاظ محل جغرافیایی وقوع حادثه، با ۱۵ نفر بالاترین آمار فوت استان را به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص اقدامات اجمالی که معاونت پیشگیری از وقوع جرائم دادگستری استان انجام داده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته در حوزه ی ساخت و ساز سمیناری در رابطه با بررسی مسئولیت های حقوقی و قضایی و در راستای کاهش تخلفات ساختمانی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و مشارکت دادگستری کل استان برگزار شد و در این سمینار مقاله هایی در این خصوص جمع آوری شده که به مهندسان ساختمانی ارائه می شود.

منبع: https://goo.gl/uWvFD6

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران