call_end 021-22638713

بازرسی نامحسوس از بناهای تجاری شهر

پس از حادثه ساختمان پلاسکو  بحث ایمن‌سازی بناهای شهر تهران مطرح شد در همین راستا بازرسان دادستانی تهران  به‌ طور نامحسوس از بناهای تجاری مرکز شهر بازدید می‌کنند.

به گفته یکی از بازرسان : چنانچه مالكان یك‌بنا نسبت به هشدارها بی‌توجهی كنند، باید منتظر حكم پلمب باشند علاوه بر این دادستانی اعلام كرده طی روند بازرسی، چنانچه مشخص شود یك‌ساختمان به‌طور مناسبی روند ایمن‌سازی را طی می‌كند، امكان به تعویق افتادن فرصت مشخص شده در حكم وجود دارد.

 همه بناها اما از ۲منظر فنی - سازه‌ای و حریق مورد بررسی قرار می‌گیرند و در تهران بیش از ۴۹۰۰ساختمان پرخطر با اولویت درجه یك وجود دارد.حدود ۲۳۰ساختمان از این تعداد، بالای ۱۲طبقه دارند و بلندمرتبه محسوب می‌شوند.

در این میان مجتمع‌های تجاری آلومینیوم، علاءالدین، آزاد، كویتی‌ها، بهارستان، خانقاه، اروپا، نوشین، شیرین، اخوان، حكیم هاشمی، اسلامی و علمیه ازجمله مهم‌ترین ساختمان‌های تجاری محدوده خیابان جمهوری بودند كه حكم‌های قضایی دریافت كردند.
در راستای ایمن سازی بناهای شهر،از جانب شورای شهر مسولیت  ایمن‌سازی فضای ۱۱۱هكتاری بازار تهران به افشین حبیب زاده سپرده شده است.

به گفته وی بررسی‌ها نشان میدهد اصلی‌ترین عامل حریق در بازار، وضعیت بد سیم‌كشی است. به همین منظور در همكاری میان مدیریت شهری و اداره برق منطقه‌ای مقرر شده تا سیم‌كشی فرسوده معابر اصلی بازار تا ورودی مغازه‌ها تعویض شود اما مشکل اصلی در این زمینه فاصله محل نصب کنتور تا واحد مصرف کننده است که میتواند باعث بهره برداری غیر مجاز به وسیله  سیم کشی‌های دیگر شود که این نوع برقکشی بدون رعایت نظم و ایمنی است.

حبیب زاده در رابطه با انبار کالاها گفت:  انبارهای فرسوده داخل‌ بازار شناسایی شده‌اند. برای این منظور ۲تصمیم گرفته شده؛ یكی تغییر كاربری‌ها با توجه به آرای كمیسیون ماده۱۰۰ است. تصمیم دیگر اخطارهایی است كه برای ایمن‌سازی صادر می‌شود،  چنانچه شرایط لازم برای ایمن‌سازی فراهم نباشد، در آینده برخی انبارهای پرخطر بازار با همكاری شركت ساماندهی مشاغل به محدوده صنعتی جنوب شهر منتقل می‌شوند.

منبع: https://goo.gl/Nsti1X

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program