call_end 021-22638713

دو مدیریتی بودن ساخت و ساز باعث چشم پوشی از مقررات میشود

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان احمدرضا طاهری در رابطه با دو مدیریتی بودن ساخت و ساز گفت:  تا زمانی که شهرداری‌ها به عنوان دستگاه متولی شهری زیرنظر وزارت کشور باشند و در عین حال ادارات راه و شهرسازی به عنوان ناظر ساخت‌ و ساز و همچنین سازمان نظام مهندسی به عنوان بازوی مسکن و شهرسازی، زیرنظر وزارت راه و شهرسازی باشند و دو مدیریت در کشور حاکم باشد، هیچ‌ گاه نمی‌توانیم مقررات را به‌طور کامل در کشورمان اجرایی و فرهنگ‌سازی کنیم.

وی افزود: در چنین وضعیتی شهرداری ها به طور دلخواه هر قانونی را که بخواهند اجرا می‌کنند و یا اجرا نمی‌کنند. از طرفی به لحاظ اینکه آنها بودجه خود را هم باید از شهر تامین کنند، بهترین راه را در تامین بودجه از طریق تراکم‌فروشی و کمیسیون ماده 100 دیده‌اند و توسل به  کمیسیون ماده 100 به معنای ساخت و ساز برخلاف قوانین و مقررات است.

طاهری افزود: حوزه ساخت‌وساز باید در یک وزارتخانه متمرکز باشد نه اینکه دو متولی وزارت کشور و شهرداری‌ها در یک سو و در سوی دیگر این قضیه، وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرند بنابراین جدا شدن مسکن و شهرسازی از راه و حمل‌ونقل، به‌نفع بخش های مسکن و راه خواهد بود.

طاهره نصر، رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در رابطه با تفکیک وزارت‌خانه‌ها افزود: به نظر می رسد برای رسیدگی به دو موضوع چالش برانگیز در جامعه امروز که یکی مسأله راه و دیگری مسکن است، تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی و واگذاری بخشی از وظایف شهرداری ها به وزارت راه پیشنهاد موثری باشد.

منبع: https://goo.gl/d1W8A6

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program