call_end 021-22638713

سخنان مهندس رجبی در خصوص اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان

مهندس فرج الله رجبی در خصوص اصلاحیه قانون نظام مهندسی گفت:  اصلاحیه ظرف یک الی دوهفته آینده برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس می‌رود و درصورت تصویب اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان، آیین نامه کنترل ساختمان کن لم یکن می شود. چنانچه اصلاحاتی که درقانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان پیش بینی شود به تصویب برسد حتما آیین نامه کنترل ساختمان نیازمند تجدید نظراساسی خواهد شد.

وی افزود: آیین نامه کنترل ساختمان نه تنها کیفیت ساخت وساز را بالا نمی برد و گلوگاه های موجود در صنعت ساختمان را بازنمی کند بلکه همچنین سبب پیچیده شدن فرآیند ساخت وساز می‌شود.

رئیس شواری مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشوردر انتقاد به بخشهایی آیین نامه گفت:  در این آیین نامه درحالی مسئولیت بازرسی به شهرداری سپرده شده است ،که این دستگاه خود اعتراف می‌کند از شرایط وزیر ساخت‌های لازم برای قبول این مسئولیت برخوردار نیست.

وی در خصوص نقش سازمان نظام مهندسی در آیین نامه جدید افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مهمترین رکن قانون نظام مهندسی در این آیین نامه حذف شده است. در این آیین نامه تلاش شده است که در ابتدا و انتهای صدور پروانه، سازمان نظام مهندسی ساختمان از چرخه ساخت وساز حذف شود.

مهندس رجبی با اشاره به سیاست دولت در حوزه مسکن افزود: اقدامات سیاست بهسازی بافتهای فرسوده نمی‌تواند به عنوان یک سیاست و راهبرد اصلی درحوزه مسکن پذیرفته شود و این سیاست به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

وی بیکاری دست اندرکاران صنعت ساختمان نظیرکاردان‌ها،کارگران ماهر، مهندسان و ... را ازجمله تبعات فقدان راهبرد دولت درعرصه مسکن دانست وگفت: بنده اخیرا مکاتباتی با معاون اول ریاست جمهوری ونیز ریاست مجلس داشته‌ام و در نامه ای که خطاب به رئیس مجلس داشتم تاکید کرده ام که برای رفع معضل بیکاری کمیسیون های مرتبط مجلس وارد عمل شود و از وزارتخانه های مربوطه خواستار ارائه راهبرد شوند نظام مهندسی و نظام کاردانی زیر یک چتر واحد هستند و حضور توامان کاردان‌ها و مهندسان در صنعت ساختمان سبب ایجاد هم افزایی و نیز ارتقای کیفیت ساختمان می‌شود.

منبع: https://goo.gl/NQX8iQ

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program