call_end 021-22638713

دکتر مقدم راد: به دنبال اعتبار بین المللی پروانه اشتغال هستیم

 رئیس برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران در خصوص صدور خدمات فنی مهندسی افزود: مهمترین مشکل در مسیر صادرات خدمات فنی و مهندسی نبود یک استراتژی واحد در این زمینه است از سوی دیگر برنامه ریزی و ارائه خدمات فنی و مهندسی کار دولت نیست بلکه کار سازمان های حرفه ای و مردم نهاد مثل نظام مهندسی است. همچنین باید روی مهندسان برای فراگیری استانداردها و قوانین بین المللی و حتی یادگیری زبان کشورهای بازار هدف سرمایه گذاری شود.

سیامک مقدم افزود: به روز کردن اطلاعات فنی و تبدیل کردن نقاط ضعف آنها به نقاط قوت، کسب تجربه از بازارهای جهانی و اطلاع از قوانین و مقررات تجارت بین الملل اگرچه آسان نیست اما محال هم نیست. این موضوعات حاصل نمی شود مگر با تلاش برای حضور در بازارهای جهانی.

در ادامه رئیس دفتر هبیتات بیان کرد: تجربه من نشان می دهد مهندسان ایرانی از مهندسان ترکیه ای توانمندترند اما متاسفانه از ظرفیت و توانمندی آنها استفاده نمی شود. بسیاری از مهندسان ایرانی زبان دوم و نحوه نوشتن پروپوزال را نمی دانند و اطلاعی از قوانین بین المللی و بیلدینگ کدها ندارند. بازسازی عراق، افغانستان، یمن و سوریه فرصت مناسبی برای ایران است به شرط آنکه عزم آن وجود داشته باشد؛ عزمی همراه با استراتژی.

وی افزود: دفتر هبیتات بیلدینگ کدهای کشور کانادا، نیوزیلند و... را ترجمه کرده و بانک اطلاعاتی آن هم اکنون موجود است که می توانیم این اطلاعات و همچنین ویرایش های جدید مقررات ملی سایر کشورها را در اختیار سازمان نظام مهندسی قرار دهیم. همچنین در بحث مقررات ملی ساختمان به ویژه مبحث 22، استانداردهای بین المللی را که باید در این زمینه چک شود، استخراج کرده ایم که می توان به سایر کشورها صادر کرد. ما می توانیم با استفاده از ظرفیت اعضای سازمان نظام مهندسی، مقررات ملی ساختمان و بیلدینگ کدهایی را که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، به زبان های مختلف بین المللی به سایر کشورها به ویژه کشورهای منطقه صادر کنیم.

مهندس حسن قربانخانی در ادامه بیان کرد: بحث آموزش و داشتن زبان مشترک با سایر کشورها اهمیت بسیاری دارد. از سوی دیگر، قدم اول برای همکاری سازمان آشنایی و برنامه ریزی در زمینه همکاری های مشترک است.

رئیس دبیرخانه دائمی صدور خدمات فنی، مهندسی و روابط بین الملل نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: نظام مهندسی نقش تسهیلگری، آموزش و حرفه مندی را برعهده دارد و نقشی در گرفتن پروژه های خارج از کشور و محول کردن آن به مهندسان و اعضای خود نداریم. قصد ما ورود به عرصه صادرات خدمات فنی و مهندسی از طریق شناخت بازارهای کار و تسهیلگری در امور مهندسان است.

وی تاکید کرد: بهترین راه برای آموزش به مهندسان برگزاری دوره های حرفه مندی در ایران است تا هزینه کمتر شود. همچنین ما به دنبال این موضوع هستیم که پروانه اشتغال مهندسان ایرانی مانند گواهینامه رانندگی بین المللی شود تا مهندسان بتوانند با این پروانه جذب بازارهای کار حرفه ای در سایر کشورها شوند، نباید صرفا به بازار ایران نگاه کنیم و می توانیم از پتانسیل مهندسان ایرانی در زمینه تدریس هم بهره بگیریم به این ترتیب که برای نمونه 100 مدرس ایرانی را آموزش دهیم و وارد بازارهای بین المللی کنیم و اینگونه باب همکاری مهندسان ایرانی و مهندسان سایر کشورها را باز کنیم.

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program