call_end 021-22638713

بافت‌های فرسوده ‌را مستحكم كنید نه تخریب

روز جمعه سخنگوی دولت محمدباقر نوبخت اعلام کرد: برج‌سازی در بافت‌های فرسوده شهری آغاز خواهد شد که این برج سازی به دست بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.

ترانه یلدا در این خصوص گفت: تجربه بهسازی و برج‌سازی در بافت‌های به اصطلاح فرسوده شهری نه تنها به بهبود وضعیت منجر نشده بلكه به دلیل رویكرد غیرعلمی به آن نهایتا بافت‌های توریستی و تاریخی شهرهای ایران را از بین برده است. از سوی دیگر زمانی‌كه از بافت‌های فرسوده صحبت می‌شود نباید فراموش كرد داخل این مجموعه‌ها افرادی زندگی می‌كنند كه امكان سكونت در خانه‌های بهتری را ندارند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه افزود : طرح بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری از حدود یك دهه قبل در كشور مورد بحث قرار گرفت و به دلیل ضعف‌های نهفته در این طرح مشكلات نه تنها كمتر نشد، بلكه افزایش پیدا كرد. یکی از این مشکلات تعریف غیر دقیقی بود که از بافت‌های فرسوده ارائه می‌شد مثلا گفته شد اگر عمر ساختمانی بیش از ٣٠ سال بود یعنی كلنگی و قدیمی است، همچنین گفته شد اگر كوچه‌های بافت قدیمی شهرها كمتر از ٦ متر بود، باید كل منطقه اصلاح شود. درنتیجه این تصمیمات تمام بافت‌های تاریخی شهرها از بین رفت.

این معمار و شهرساز برجسته گفت:بحث تجمیع زمین‌های كوچك نیز مربوط به همین دوران است که مطابق آن تمام زمین‌های كمتر از ٢٠٠ متر مربع در بافت‌های فرسوده، باید با زمین‌های دیگر تجمیع می‌شدند و برای آنها به صورت تجمیعی جوایزی تعیین شد حا اگر قرار باشد برج‌سازی در بافت‌های فرسوده صورت بگیرد، باید باز هم زمین‌های خرد با یكدیگر جمع شوند تا بتوان یك برج ساخت.

یلدا با انتقاد از راهکار برج‌سازی گفت: انبوه‌سازی، برج‌سازی و بهسازی در مناطق فرسوده شهری تنها زمانی انجام می‌شود كه دیگر امیدی به آن بافت نیست و بهبودی ممكن نباشد در بسیاری از بخش‌های فرسوده شهری می‌توان با مرمت جزیی و استحكام بخشی دوباره شرایط را برای ادامه حضور ساكنان آماده كرد. علاوه بر این افراد ساكن این بافت‌ها اقشار فرودستی هستند كه وقتی زمین آنها را شهرداری می‌خرد، اغلب مجبور هستند به حاشیه شهرها بروند و عواقب حاشیه‌نشینی را بپذیرند.

وی در انتها افزود: اگر ساختن برج هم در دستور قرار می‌گیرد باید به گونه‌ای باشد كه كمترین آسیب به تاریخ شهرها وارد شود و نقاط گردشگری و جاذبه‌های تاریخی یك شهر تحت هیچ عنوانی تخریب و از بین نرود.

منبع: https://goo.gl/eRUzfK

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program