call_end 021-22638713

صدور خدمات فنی مهندسی

دکتر فرهام مقدم راد رئیس و دبیر اجرایی و نماینده شورای مرکزی در دبیرخانه صدور خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل با استقرار هیئت مدیره دوره هفتم کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل- که در دوره ششم مصوب شده بود- فعالیت خود را آغاز کرد. این کمیسیون جلسات بسیاری را برگزار کرد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برگزاری یک همایش دراین زمینه قدم خوبی محسوب می شود اکنون دبیرخانه در حال برنامه ریزی استراتژی و اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است. ما در این مسیر نیازمند همفکری همه فعالان و کارشناسان در این عرصه هستیم.

وی در خصوص سابقه صدور خدمات مهندسی افزود: بحث صدور خدمات فنی و مهندسی از سال های قبل در کشور وجود داشته اما در سطح پروژه های کلان مثل راه سازی ولی در مورد پروژه های کوچک و میانی و در سطح ساختمان سازی شاهد صدور خدمات مهندسی نبوده ایم.

وی افزود: اکنون دبیرخانه در حال برنامه ریزی استراتژی و اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است. ما در این مسیر نیازمند همفکری همه فعالان و کارشناسان در این عرصه هستیم و در همین راستا به دنبال برنامه ریزی برای برگزاری دوره های آموزشی برای مهندسان در ایران هستیم. اهمیت این موضوع و تلاش ما برای تحقق آن موجب شد در برنامه های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری، بیشتر آنها به بحث صدور خدمات و اهمیت آن در برون رفت اقتصاد از شرایط کنونی اشاره کنند.

مهندس مرتضی سیف زاده نماینده شورای مرکزی در دبیرخانه صدور خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل در خصوص اقدامات بلند مدت افزود: هدف ما برای میان مدت این است که طی سه سالی که حکم دبیرخانه صدور خدمات فنی و مهندسی و روابط بین الملل به نظام مهندسی تهران اعطا شده، تا 30 درصد توان صادراتی خدمات مهندسی کشور را سازمان نظام مهندسی بتواند به دست بیاورد. هدف دیگر ما نیز رسیدن به یک میلیارد و نیم دلار صادرات خدمات مهندسی طی سه سال آینده است

وی افزود: در راستای اهداف بلند مدت تفاهم نامه همکاری میان سازمان نظام مهندسی و سازمان توسعه تجارت تهیه شده و به زودی به امضای طرفین خواهد رسید، و طبق همفکری با این سازمان بسته ای را شامل چند سطح آموزشی تهیه کرده ایم که شامل ورود به حرفه صادرات، نحوه ورود به بازار و بازارشناسی، مکاتبات و مذاکرات تجاری پیشرفته، نحوه انتقال ارز، باز کردن LC، بیمه و قراردادهای تجاری می شود.

وی در خصوص آموزش مهندسان تصریح کرد: توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیاز به پشتوانه اطلاعاتی قوی و دوره های حرفه ای مورد قبول جامعه بین المللی دارد که دبیرخانه این دوره ها را تدارک دیده است. مجموعه فعالیت مهندسان علاقه مند به صادرات خدمات فنی و مهندسی به صورت مطالعات انفرادی، حضور در دوره های آموزشی، شرکت درهمایش ها و... امتیاز بندی می شود و افراد صرف داشتن پروانه اشتغال به کار رتبه بندی نمی شوند.

وی در انتها افزود: حضور در بازارهای جهانی و صادرات خدمات فنی و مهندسی  نیازمند اطلاعات به روز و اطلاع از مسائل حاشیه ای مثل زبان و فرهنگ بازارهای هدف است. ما باید به سمتی برویم که به جای صدور متخصص شاهد صدور تخصص به ویژه در صنعت ساختمان باشیم.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program