call_end 021-22638713

محکومیت مهندسان متخلف در ۲۰۰۰ پرونده

مهندس قربانخانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نشست خبری در خصوص تخلف 400 میلیارد ریالی سازمان نظام مهندسی گفت: طرح اولیه این بود که گفتند بانک شهر در بافت فرسوده وام می دهد و اگر نظام مهندسی پول خود را به آنجا ببرد به بحث اشتغال و نیز ساخت و ساز در بافت فرسوده خدمت می کند ... اما در عمل مسوولان بانک برگه‌های سفید امضایی را از مسوولان وقت سازمان گرفتند و سپرده ما را وجه تضمین یک شرکت قرار دادند. لذا تخلف صورت گرفته بخش عمده‌ای از آن متوجه بانک است.

مهندس قربانخانی با اشاره به بحث اخیر امضا فروشی افزود: هم اکنون 5 هزار پرونده طی 6 ماه گذشته به شورای انتظامی ارجا شده است که از میان این 5 هزار پرونده تنها 2 هزار مورد منجر به محکومیت گردیده که توسط خود سازمان نظام مهندسی در حال پیگیری است.

وی در خصوص اصلاح آیین نامه کنترل ساختمان تصریح کرد: این آیین نامه هم می تواند موارد مثبت و منفی داشته باشد. ولی شهرداریها نشان دادند به این قوانین تمکین نمی کنند. همین امروز مجری دارای صلاحیت را داریم ولی تقریبا تمام شهرداریها این را انجام نمی دهند. تجربه ۲۲ ساله نشان داده که سازمان نظام مهندسی به ساخت و ساز کمک کرده است اما شهرداری بخشهایی را عمل می کند که برایش مزایا و محاسنی داشته باشد و در پروسه ساخت و ساز قطعا آن مواردی را که دوستان مدنظر دارند اصلاح شود انجام نخواهد شد.

مهندس قربانخانی با اشاره به بازدید از گودهای پروژه‌ها افزود:از سال 92، 32 هزار مورد بازدید از گودبرداری ها خطرناک صورت گرفته و طی این سال 29 حادثه با 19 تلفات وجود داشته اما در سال 95 میزان خسارت جانی ناشی از گودبرداری به 18 حادثه رسیده و تعداد فوت شدگان نیز به 7 نفر کاهش داشته است که نشان می‌ دهد میزان حوادث جانی ناشی از گودبرداری حدود 62 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به موضوع گودها پر خطر افزود: با کمیسیون معماری شهرداری مکاتباتی را انجام داده ایم و هشدارهای لازم را دراین زمینه اعلام کرده ایم، هم اکنون طبق آخرین آمار حدود 200 گود پرخطر در تهران وجود دارد که اخطار های لازم به مجریان این پروژه داده شده است.

مهندس قربانخانی با اشاره به موضوع مجری ذیصلاح گفت: مهندسان فاقد صلاحیت مکاتبات بسیار زیادی با شهرداری انحام دادند که در شش ماه گذشته آمار مجریان صاحب صلاحیت افزایش یافته که این می تواند نقش موثری در بهبود کیفیت ساخت و ساز ها داشته باشد همین طور شرکت در کلاس های بازآموزی و آموزش های مهارتی برگزار شده  می تواند توانمندی مهندسان را درحوزه ساخت و ساز افزایش دهد.

وی در انتها در خصوص استاندارد مصالح ساختمانی افزود: نظارت بر تولید مصالح ساختمانی و تایید استانداردها بر عهده مهندسان نیست چرا که مسئولیت کیفیت به سازمان استاندراد برمی گردد.

منبع: https://goo.gl/dBUqVL

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program