call_end 021-22638713

هزینه مهندسی کمتر از 2درصد کل هزینه های یک ساختمان است

مهندس رجبی در همایش نقش مهندسی مکانیک در مدیریت مصرف انرژی و آب پیش نویس قانون  در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان اظهار داشت: پیش نویس  قانون در کمیسیون عمران مجلس  مطرح شده ودر 15 جلسه 3 ساعته در کمیسیون با نمایندگانی از  وزارت راه و شهرسازی ، انبوه سازان , مدیریت برنامه و بودجه و سازمان استاندارد مورد بررسی قرارگرفته است، لازم به ذکر است 458 هزار نفر جامعه نظام مهندسی کشور با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تنسیق می یابد.

وی افزود: ارتقا زندگی شهرنشینی مبتنی بر فعالیت مهندسان است، ولی تلاش برای از بین بردن زحمات مهندسان که در  جهت حفظ سرمایه ملی بوده، انجام می‎شود. مهندسان هم در مقیاس انسانی مانند سایر طیف ها مصون از خطا و اشتباه نیستند و تفکر اینکه  چون ارائه خدمات مهندسی هزینه دارد، ساختمان را مهندس نسازد اما سایر رشته های بی تخصص وارد عرصه ساخت و ساز شوند، خلاف حفظ سرمایه ملی و حقوق بهره برداران است.

رجبی در خصوص هزینه های خدمات مهندسی افزود: هزینه مهندسی کمتر از 2درصد کل هزینه های یک ساختمان است حضور ناظران کیفیت ساختمان را بالا می برد پس مشکل هزینه 2درصد نیست مشکل حضور ناظر است اگر کسی بخواهد ساختمان شخصی بسازد، ناظر را خودش معرفی کند ولی اگر برای دیگران ساختمان سازی انجام دهد برای حفظ حقوق بهره بردارضروری است سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت خود را انجام دهد.

وی افزود اگر صرفا مشکل، حل  اشتغال مهندسان  بود که در ویرایش پیش نویس  آیین نامه خدمات بازرسی به وظایف مهندسان اضافه شده است، ولی هدف سازمان نظام مهندسی ساختمان  ارتقا کیفیت زندگی شهروندان است .

وی با اشاره به اخبار اخیر در خصوص تخلفات مهندسان افزود: مهندسان برای حفظ سرمایه های ملی تلاش می‌کنند، ولی در ازای این زحمت و مسولیت سنگین ،نه تنها حق الزحمه مهندسان بسیار ناچیز بوده ، مورد هجمه ها و فشارهای مختلف هم قرارگرفته اند.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان اظهارات خود گفت :اگر قرار بر بهبود مدیریت وضعیت بحران آب  باشد فقط مهندسان توانایی انجام آن را دارند. بنابر این نیازمند همکاری سیستم حاکمیتی همراه با علم مهندسی برای حل بحران آب در یک دوره ده ساله است .

منبع: https://goo.gl/c4d9iN

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران