call_end 021-22638713

همه ساختمان ها باید شناسنامه فنی ملکی داشته باشند

مهندس قربانخانی با حضور در برنامه تهران 20 در خصوص ایمنی ساختمان‌ها گفت: اکثر ساختمان هایی که ساخته می شود مهندس مجری یا مجری صاحب صلاحیت ندارد. امروز در کشور ما هرکسی که سرمایه دار است راسا وارد پروسه ساخت و ساز می شود و طبیعی است اگر فرآیند تولید یک محصول به درستی طی نشود نمی توان به استاندارد بودن آن اطمینان داشت،تصور کنید فردی می خواهد ساختمانی را بسازد به شهرداری مراجعه می کند پروانه ساخت می گیرد سپس با چند کارگر اقدام به ساخت می کند، گفت: در پروانه ساخت صرفا نام مهندس طراح و ناظر قید می شود در حالی که این کفایت نمی کند زیرا بدون حضور مجری ذی صلاح سیکل ساخت و ساز ناقص خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که مجریان ذیصلاح چه کسانی هستند؟ گفت: مهندسان، کاردان ها، معماران تجربی و کارگران ساختمانی که از وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار پروانه اشتغال به کار و پروانه مهارت فنی اخذ کرده اند صاحب صلاحیت در امر ساخت و ساز محسوب می شوند.

وی افزود: یکی از حقوق مصرف کنندگان این است که وقتی ساختمانی را خریداری می کنند بدانند چه کسی آن را طراحی کرده و ساخته، چه مصالحی در آن به کار رفته، آیا مقررات ملی در آن رعایت شده و... همه این اطلاعات باید در سندی به نام شناسنامه فنی و ملکی قید و به خریداران و بهره برداران ارائه شود و ما بارها در این خصوص با شهرداری مکاتبه کرده ایم که برای ساختمان هایی که شناسنامه فنی و ملکی ندارند پایان کار صادر نکنند اما متاسفانه این اتفاق رخ نمی دهد. شناسنامه حداقل حقی است که باید برای بهره برداران قائل شد.

وی در خصوص بحث امضا فروشی برخی مهندسان افزود: هم اکنون شرکت های حقوقی که سال هاست فعالیت و تجربه موفقی دارند همان گرید و رتبه را دارند که شرکت های حقوقی تازه تاسیس کسب می کنند؛ این یک نقص است که نیاز به اصلاح دارد اما این اصلاح در محدوده اختیارات و وظایف نظام مهندسی نیست،ما نیز ادعا نمی کنیم ایرادی در کار خود نداریم. برای نمونه طی 4 سال گذشته 2هزار مهندس متخلف به شورای انتظامی معرفی و از استفاده از پروانه اشتغال خود محروم شده اند. البته برخی از این مهندسان تاوان اشتباهات ارگان های دیگر را می دهند.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program