call_end 021-22638713

برخی ساختمان‌ها در مناطق زلزله‌زده روی زمین‌های نرم و باتلاقی ساخته شده‌اند

دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص زلزله افزود: در زمان‌های وقوع زلزله میزان آمادگی ما در مدیریت صحنه و پس از حادثه خود را نشان می‌دهد و به عبارت دیگر زلزله جلوه دهنده توانمندی‌های ما در مقابل زلزله است و عملکردهای گذشته ما را در ساخت و ساز آشکار می‌کند.

شکرچی‌زاده با  اشاره بر حضور تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی در منطقه زلزله‌زده استان کرمانشاه افزود: بر اساس تحقیقات، رفتارهای متفاوتی از ساختمان‌های مسکن مهر و سایر سازه‌ها مشاهده کردیم، چرا که شتاب زلزله نسبت مستقیمی بر نیروهای وارد شده بر ساختمان دارد به طوریکه در سر پل ذهاب شتاب زلزله به میزان 68 صدم جی در مدت 11 ثانیه احساس شد و در شهر اسلام آباد نیز حداکثر شتاب 12 صدم جی بوده است که در مدت طولانی احساس شد.

وی افزود: مطالعات ما نشان داد که سازه‌ها بر روی زمین‌های سست و باتلاقی احداث شده، که هیچگونه اقداماتی برای زیرسازی سازه‌ها انجام نشده بود، اجرای سازه و میزان رعایت دستورالعمل و میزان کیفیت مصالح سازه، عناصر تعیین‌ کننده برای سازه‌ها هستند، به گونه‌ای که در برخی موارد شاهد بودیم بعضی از سازه‌ها تخریب نسبی داشته‌اند، در این زلزله اسکلت‌های سازه جایگاه مناسبی نداشتند و بسیاری از نماهای سازه فرو ریخت. از این رو ما باید تکلیف خودمان را با این المان‌های غیرسازه‌ای روشن کنیم.

شکرچی‌زاده با تاکید بر اینکه هر 10 سال یک بار یک زلزله بیش از 7 ریشتر در کشور رخ می‌دهد، اظهار کرد: این زلزله‌ها معمولا در شهرهایی که جمعیت کمی دارند به ثبت می‌رسد؛ ولی اگر در کلان شهرهایی مثل تهران، تبریز و مشهد رخ دهند ریسک آن‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود؛ به گونه‌ای که شاهد فجایعی فراتر از مرزها خواهیم بود.

این ساختمان‌ها باید از نظر سازه‌ای مقاومت لازم در زمان بروز حادثه را داشته و بتوانند خدمات رسانی مستمر به آسیب‌دیدگان را در اینگونه مواقع داشته باشند، این در حالی است که بیمارستان‌های کل منطقه در تمام شهر‌های زلزله زده با درجات مختلفی آسیب دیده و اجازه استفاده مسمتمر را ندادهاند پس باید بگوییم که ما در ساخت بیمارستان‌ها عملکرد قابل قبولی نداشته ایم و نمی‌دانیم که وضعیت در سایر نقاط کشور نیز بهتر از کرمانشاه است یا خیر؟

وی بازدید اولیه و انجام اقدامات لازم جهت مقاوم سازی بیمارستان‌ها در برابر بلایای طبیعی را امری ضروری دانست و گفت: سازه‌های بیمارستانی باید توان مقاومت و بهره برداری مستمر در زمان حادثه را داشته باشند.

وی در پایان افزود: ما راهی جز رعایت کردن استانداردها و آئین‌نامه‌ها نداریم؛ از این رو آئین نامه 2800 باید به عنوان میثاق ملی مورد توجه قرار گیرد.

منبع: https://goo.gl/NgXQ6g

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران