call_end 021-22638713

دستیابی دانشگاه تهران به بتن با مقاومت ۳۵۰ مگاپاسکال

محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در همایش دوام  حفاظ‌های بتنی راه‌ (نیوجرسی) افزود: بتن تنها محصول ساختمانی است که تمام نیاز‌های خود را با استفاده از آن برآورده می‌کنیم. همچنین این محصول دارای شگفتی‌ها و ارزش‌های قابل‌توجهی است که در صورت پی بردن به آن‌ها می‌توان به ارزش‌افزوده دست یافت.

وی ادامه داد: محققان کشور در دانشگاه تهران نیز به بتنی با مقاومت 350 مگاپاسکال دست‌ یافته‌اند درحال حاضر  جهان به ساختمان‌هایی با عمر ۳۰۰ سال و تولید بتن با مقاومت ۷۰۰ مگاپاسکال دست یافته است.

شکرچی‌زاده گفت: با افزایش دوبرابری جمعیت مصرف سیمان 27 برابر افزایش یافته است که این ارقام بیانگر آن است که سیمان به‌طور تقریبی توانسته تمام نیاز‌های سازه‌ای و دوام را در دسترس مردم قرار دهد.

شکرچی‌زاده در خصوص حفاظ‌های ایمنی افزود: توانمندی بتن، دوام و زیبایی لازم نیز باید در ساخت و تولید حفاظ‌های ایمنی و نیوجرسی موردتوجه قرار گیرد، دوام در حفاظ‌های بتنی موردتوجه قرار نگرفته است زیرا این حفاظ‌ها زیر بار مکانیکی قرار نمی‌گیرند و همین مسئله باعث شده که پس از مستهلک یا تخریب شدن نیوجرسی به سادگی با دیگری جایگزین شود امروز می‌توان با استفاده از مشاورین مجرب محصولی با عمر ۱۵ تا ۲۰ سال تولید کرد که علاوه بر داشتن توجیه اقتصادی از تخریب محیط‌ زیست نیز جلوگیری کند.

وی با اشاره به اثرات زیست محیطی  تولید سیمان افزود: با توجه به اینکه ۷۵ درصد جسم بتون را سنگ‌دانه تشکیل می‌دهد و این سنگ‌دانه‌ها از بستر رودخانه‌ها تأمین می‌شود، لذا شاهد هستیم بسیاری از سیل‌های ویرانگر به دلیل برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها است همچنین با آزمایش نیوجرسی‌های مختلف به نتایجی دست‌یافتیم که در برخی از آن‌ها نسبت آب به سیمان به ۷ درصد رسیده است و این یک فاجعه تلقی می‌شود، زیرا بتن به حداقل مقاومت رسیده و اکثر منافذ مویه به هم متصل‌اند و هیچ منفذی وجود ندارد.

وی در پایان از آمادگی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای ارائه خدمات مشاوره به تولیدکنندگان حفاظ‌های بتنی راه و نیوجرسی خبر داد.

منبع: https://goo.gl/F5dyMC

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program