call_end 021-22638713

آمار خسارات کرمانشاه

علی بیت‌اللهی رئیس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص میزان آسیب زلزله کرمانشاه گفت: در زلزله کرمانشاه از حدود ۹۵ هزار واحد برآورد آماری صورت گرفت که نشان می‌دهد حدود ۸۳ هزار واحد آسیب دیده‌اند و از این تعداد حدود ۱۸ هزار واحد دچار تخریب کامل شده‌اند. بقیه واحدها غالبا در بخش سیستم سازه سالم مانده‌اند اما اجزایی مثل دیوارهای جانبی یا تیغه‌ها فرو ریخته یا ترک خورده‌اند که نیاز به تعمیر دارند.

وی با اشاره به سازه‌های مسکن مهر افزود: از مسکن‌های مهر هم حدود ۱۷۰۰ واحد از نوع تعمیری است و حدود ۴۰ واحد در اسلام‌آباد غرب تخریب کامل شده اند. در سرپل ذهاب که عکس‌های آن بیشتر منتشر شده قسمت اسکلت آنها سالم به نظر می‌آید و صرفا نیاز به تعمیر دارد.

بیت اللهی ادامه داد: نوع آسیب‌دیدگی ساختمان‌ها حاکی از آن است که مصالح در منطقه بخصوص از نظر کیفیت بتن بسیار پایین است. هم‌چنین تغییر نقشه ساختمان بعد از اخذ پروانه توسط مالکان در تشدید تخریب‌ها موثر بوده چرا که این تغییرات محاسبه شده نیست. یک سری دیگر از خسارات مربوط به دیوارهای حائل، تیغه‌های درون خانه‌ها و هم‌چنین دیوارهای جانبی است که به تیر، ستون یا سقف و کف طبقات متصل نمی‌شوند و بر اثر لرزش فرو می‌ریزند.

وی افزود: آمار تخریب‌های روستایی و شهری نشان می‌دهد تعدد واحدهای مسکونی آسیب دیده شهری که تعمیر می‌شوند بیشتر از محیط‌های روستایی است. برعکس در محیط‌های روستایی تعداد واحدهای تخریبی بیشتر است که کیفیت پایین ساخت و سازدر روستاهای کرمانشاه را نشان می‌دهد. طبق آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۹۰ درصد از ساختمان‌های روستایی در ایران فاقد اسکلت هستند و بنابراین مقاومت کمی دارند.

منبع: https://goo.gl/ECB8XP

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program