call_end 021-22638713

چرا ساختمان هایی همچون پاساژ خیابان امیرکبیر بعد از وقوع آتش سوزی ریزش می کنند؟

  • در دسته :بلاگ
  • بازدید102
  • منتشر شده در : 04 تیر 1397

مرکز تجاری واقع در خیابان امیرکبیر تهران که از روز گذشته دچار حریق شده بود و آتش نشان ها توانسته بودند آتش را مهار کنند ، امروز دچار ریزش شد.

فیلم نحوه ریزش این سازه را می توانید در ادامه ببینید :

 

 

ریزش سازه هایی که دچار حریق شده اند، از محتمل ترین نوع آسیب های بعد از آتش سوزی می باشد. این اتفاق برای ساختمان هایی که از سازه های فلزی ساخته شده اند محتمل تر می باشد. یکی از مهمترین و دلخراش ترین این ریزش ها ، ریزش ساختمان پلاسکو در سال 95 بود.

سازه هایی که از نوع فلزی می باشند با افزایش دما، فولاد به حالت خمیری در می آید و به سرعت مقاومت خود را از دست می دهد و در نهایت منجر به ریزش این سازه می گردد.

آنچه که در این سال ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است ، رعایت الزامات ایمنی مختلف برای آتش سوزی و حریق در سازه ها می باشد. این الزامات علاوه بر ساختمان های تجاری در ساختمان های مسکونی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

استفاده از سیستم های پوشش ضدحریق یک از راه های حفظ اعضای سازه از افزایش دما در اثر آتش سوزی و کاهش مقاومت می باشد. پوشش های ضد حریق یا Fireproofing به منظور محافظت از سازه های فولادی به صورت پوشش بر روی اعضای سازه ای قرار می گیرند. میزان مقاومت استاندارد این پوشش ها برای مدت زمان دو ساعت و دمای 1200 درجه سانتی گراد باشد.

مقاوم سازی در برابر حریق

این تاخیر زمانی در انتقال حرارت و دما از محیط به المان سازه منجر به جلوگیری از بسیاری از اتفاقات تلخ و ناگوار می شود. افزایش زمان عمر پایداری سازه، در ایجاد شرایط ایمن برای خروج ساکنین و مهیا کردن شرایط مناسب برای تیم های امداد و نجات بسیار تاثیر گذار می باشد.

علاوه بر این روش ، دستور العمل هایی مبنی بر رعایت الزمات ایمنی ساختمان ها ارائه شده است که برخی از آنها به شرح زیر می باشند:

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران