call_end 021-22638713

جام جهانی ، یک اتفاق تلخ چون زلزله و یک نقطه آغاز برای پیشرفت!

  • در دسته :بلاگ
  • بازدید146
  • منتشر شده در : 31 خرداد 1397

31 خرداد سال 1369 ، ساعت حدود 12 شب ، در زمانی که بسیاری از خانواده ها مشغول مشاهده جام جهانی فوتبال بودند ناگهان زمین لرزه ای به بزرگی حدود 7 ریشتر نواحی گیلان و زنجان و قزوین را لرزاند.

کانون اصلی این زلزله شهر رودبار بود که در ابتدا به علت کمبود مراکز ایستگاه های لرزه نگاری به اشتباه کانون زلزله شهرهای دیلمان و رشت اعلام شد.

این اشتباه منجر به تاخیر در عملیات امداد رسانی به مناطق اصلی زلزله گردید که باعث شد تلفات این حادثه بسیار افزایش پیدا کند. اشتباهی که باعث شد اصلی ترین زمان امداد و نجات که بین 24ساعت تا 72 ساعت پس از حادثه است از دست برود و بسیاری از هموطنانمان جان خود را از دست بدهند.

پس از زلزله دلخراش رودبار و منجیل و با توجه به عمق فاجعه و خسارات جانی ‌و مالی بوجود آمده و مستندات موجود، مشخص شد که اصول فنی در ساخت وسازها رعایت نشده بود و آگاهی عمومی در مواجهه با زلزله نیز وجود نداشت. همین موضوع باعث شد که تحولات اساسی بزرگی در نظام فنی مهندسی و ایمنی ساخت و سازها در کشور رخ بدهد.

اولین آئین نامه زلزله ایران با نام "آئین نامه حفاظت ساختمان ها در برابر زلزله" در سال 1343 پس از زلزله 7.2 ریشتری بوئین زهرا در سال 41 تهیه گردید. پس از آن پیش‌نویس «آیین‌نامه طرح ساختمانها در برابر زلزله» با همکاری موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی شماره 2800 در سال 66 تهیه و چاپ شد. با وقوع زلزله رودبار رعایت الزامات این آئین نامه بسیار مورد توجه قرار گرفت و زمینه ساز تشکیل کارگروه های مختلف پژوهشی و مطالعاتی شد تا ویرایش های بعدی این ائین نامه را تولید نمایند.

بسیاری از کارشناسان حوزه ساختمان و لرزه نگاری بر این باور هستند که بعد از این رویداد بود که ستاد مدیریت بحران وزارت کشور شکل گرفت، نظام مهندسی تاسیس شد، آیین‌نامه های ساخت و ساز مقاوم در کشور تدوین شد و مراکز پژوهشی مرتبط با زلزله بسط و توسعه یافتند.

امروز 31 خرداد ماه ، همزمان با ایام جام جهانی 2018 یاد و خاطره ی عزیزان از دست رفته در حادثه زلزله رودبار – منجیل را گرامی می داریم. ما جامعه مهندسین وظیفه داریم به خودمان یادآوری کنیم که تمام الزامات لازم برای حفظ ایمنی و جان انسان ها را جدی بگیریم و در اجرای آنها بسیار بکوشیم.

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program